Faust’un Türküsü, İnşirahın Neşesi

“Ne çok acı var.” demişti Cahit Zarifoğlu.

Dinginliğe inat bazı renkler hızlı soluyor bu günlerde. Yetişmek için solduran büyüye, Paskal’ın “Düşünceler”de bahsettiği devinimi hızlandırmamız gerekiyor. Devinimlerin yakıtı ise acı ve dert… Kimbilir, bu acılar bizi nerelerden alıp nerelere vuracak…

Acı ve huzur dilemmasından hangisine amenna diyeceğiz kim bilir.. .Kalabalık içinde yalnızlığın, yalnızlık içinde kalabalığın dilemması… Kahramanın değil hakikinin dilemması… Acıları tespit edip kapıları aralarsak dilemmalar kendiliğinden giriverirler içeri..

Elif gibi, kıyam gibi dimdik ayaktayız şimdi.

Acısı bitmeyecek olan bir adamdan başlayalım. O adama ulaşabilmek için Werther’den bahsedelim önce. Werther… Hani şu acısı bitmeyen genç. Werther’in acısı Charlotte değildir aslında. Charlotte Werther’in acısının tecellisi belki de tesellisidir. Gariptir ama ortak acılar taşır Werther bizlerle. Mesela der ki: “En masumane bir gezintin bile binlerce zavallı böceğin hayatına mal olur. Binbir zahmetle meydana gelmiş karınca yuvalarını bozmak, küçük bir dünyayı mezara çevirmek için bir adım atman yeterli.” Yıllar geçse de bitmeyecek türden bir acı bu. Acısı bitmeyecek olan diğer karakter Faust’tur. “Eğlence yıkıcıdır.” der Faust ve bize söz bırakmaz. O zaman şunu diyebiliriz ki; acısı bitmeyecek olan adam ne Werther’dir ne de Faust. Yalnızca Goethe’dir.

Goethe’nin acısı dik duran bedenimizi eğmiştir biraz.

“Bir ben var benden içeri” diyen Yunus’umuz var bizim.”Eğlence yıkıcıdır” sözü de pek manidar bu yönden baktığımızda. “Ölmeden önce ölünüz.” hadisi yardım edecektir içimizdeki şenliği seyretmeye. Seyir esnasında, fon müziği olarak ‘Sokrates’in Savunması’nı koyduk mu plağa, değmeyin keyfimize artık. Boşuna dememiştir Mevlana “Ölümüm düğünümdür.” diye.

Bunları bir araya toplayan Dücane Cündioğlu der ki: “Ah bir kendini bilsen.”

Büküldü belimiz daha fazla. Her acı bir yük bize, belimizi büken. Dert bizden uzak olsun dedik durduk yıllarca. Şimdi diyorum ki bize dert gerek. Derdin olmadığı yerde huzur ne arasın? Aldous Huxley’in ‘Cesur Yeni Dünya’sında ‘Yabancı’ olmanın haklı gururunu yaşamak varken, ne diye huzursuz olalım ki?

Belimizi tam olarak bükecek sözü Ali Şeriati’nin duasında buluveririz. “Sanatçılarımıza dert”

“Ne çok acı var.” demişti Zarifoğlu. İçimizdeki eğlenceyi seyre dalıp da unutmayalım dışarıdaki acıyı, kavgayı. Sessiz adam Şarlo ne güzel ifade etmiştir bunu The Great Dictator’da: “Üzgünüm. Ama ben imparator olmak istemiyorum. Bu benim işim değil. Kimseye hükmetmek ya da boyun eğdirmek istemiyorum. Elimden gelirse herkese yardım etmek isterim. Yahudi olan olmayan, zenci veya beyaz. Biz birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, kötülüğü için değil. Birbirimizden nefret etmek ve hor görmek istemeyiz. Bu dünyada herkese yetecek yer var. Ve toprak hepimizin ihtiyacını karşılayacak kadar bereketlidir. Yaşam biçimimiz özgürce ve güzel olabilir ama biz yolu yitirdik. Açgözlülük insanların ruhunu zehirledi. Dünyayı bir nefretle kuşattı. Hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve kanın içine sürükledi. Hızımızı arttırdık ama onun tuzağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı.” Uzun bir konuşma yapmıştır Charlie Chaplin. Hepsini buraya aktaramadım fakat videosu izlenmeli, çünkü Charlie Chaplin sadece söyledikleriyle değil konuşmasıyla da en sert şekilde kızgınlığını ifade eder.

Bence; bizi düşüren darbe Selahattin Yusuf’un anlattığı Caretta Caretta’lardan gelir. Fakat; ne ferah bir düşüştür bu. Caretta Caretta’lar geceleyin doğarlar ve doğar doğmaz denizdeki yakamozların ışıklarına doğru ilerleyip suya ulaşırlar ve suda hayatlarına devam ederler. Suya ulaşamayanlar ise yolda ölürler. Son zamanlarda sahile yapılan büyük binaların ve otellerin ışıkları yanıltıverir Caretta Caretta’ları. Ve denize ulaşamadan, binaların ışıklarının yolunda ölürler.

Vurmuştur alnımızı yere Caretta Caretta’lar.

Şimdi İnşirah’ın neşesi, huzuru gerek bize..

“Senden yükünü indirmedik mi?O yük ki senin belini bükmüştü.”(*)

(*)İnşirah Suresi 2.-3. ayet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s