Ben Uçan Balonum !!!

Garip geliyor ilk bakışta biliyorum. ‘İnsan neden uçan balon olmak ister ki?’ diye düşünülebilir. Madem kendini bir şeye benzeteceksin, araba de, gemi de, tren de, uçak de ne bileyim işte, daha teknolojik bir şeyler de, değil mi? Ama aslında durum farklı, sorunun kendisine bakınca cevap orada gizli; ‘uçan’ ‘balon’.

Uçmak denildiğinde herkesin sempatiyle yaklaştığı bir eylem söz konusu oluyor aslında. Bu durum aynı şekilde benim için de geçerli. Kanatlanmak, uçmak her zaman ilgimi çekmiştir, her zaman isteklerim arasında kendisine en ön koltuklardan yer bulmuştur. Çünkü uçmak, insanın kendi becerileri arasında olmayan farklı bir durum. Aslında sadece bu bile benim ilgimi çekmeye yetiyor, uçmakla ilgili daha onlarca şey olmasına rağmen. Ama yine de bunca şey uçan balon olmak istememdeki nedenleri kapsamıyor…

O zaman balonu düşünelim birazcık da. Balon denince bir anda hâlâ o içimdeki çocuk heyecanlanıyor. Evet, ben, o içindeki çocuk hiçbir zaman ölmeyenlerdenim sanırım.  Çünkü sadece balon değil, hâlâ toto oyuncaklarımla, evimdeki ufak topumla, akordeon şeklindeki rengarenk oyuncağımla, üflenildiğinde baloncuk çıkartan çeşit çeşit oyuncağımla oynamaya, onlarla mutlu olmaya hâlâ devam edenlerdenim. Ama bu kadar çocuk yanıma rağmen, tek başına ‘balon’, uçan balon olmak istememin nedeni değil.

Asıl neden, bu iki kelime bir araya geldiğinde yani,’uçan balon’ olduğunda bambaşka bir hal alması benim için. Bakınca, hem uçmak, hem de balonu bünyesinde bulundurması. Ve bu ikisi bir araya gelince oluşan harika aracın hiçbir şekilde kontrol edilememesi. Yani özgürce, rüzgar nereye eserse oraya gitmesi. Evet özgürlük , işte tam anlamıyla buydu beni uçan balon yapan. Beni, kendisine hayran eden kelime bu. Düşünsenize, hem havadasınız hiçbir engel yok, hem de o kadar özgürsünüz ki, rüzgar nereye eserse o tarafa gidiyorsunuz.

İşte, her zaman ihtiyacım olan şey belki de, özgürlük. Keyfime göre yaşamak, canımın istediklerini yapıp , istemediklerini yapmamak. Herkesin istediği bir şey değil mi ki bu durum. Herkes kendi isteklerine göre, kendi mutlu olacağını düşündüğü şekilde yaşamak istemez mi? Bilmiyorum ama en azından ben bunu isteyenlerdenim. Havada özgürce uçmayı, rüzgar nereye eserse  beni de oraya götürmesini isteyenlerdenim.

Şimdi düşünelim o zaman , hangimiz bu kadar özgürüz? Hangimiz, istediklerimizi, bu hayattan beklediklerimizi, bu hayata vermeyi düşündüklerimizi, kimseden çekinmeden yaşayabilecek, söyleyebilecek hatta kimseyi düşünmeden bunları haykırabilecek kadar özgürüz? Hangimiz özgürce kendi hayatımızı yaşayabiliyoruz? Hangimizin kendinden büyük korkuları yok ki? İşte bu yüzden ben uçan balonum. En azından kendimi uçan balon gibi hissetmeye çalıştığım zamanlarda, rüzgar beni özgürce nereye isterse oraya götürdüğü için uçan balonum. Size de tavsiye ederim, en azından kendinizi uçan balonun yerine koyun ve o özgürlüğü hissedin, eminim beni anlayıp hak vereceksiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s