Bir Soru Sor

Sorular ve cevaplar.

Farklı taraflarda olmaya bir bakıma mahkumlar. Ne soranların cevap verenlerden ne de cevaplayanların soru yöneltenlerden avantajlı bir hali de mevcut değil.. Ancak kendi sorup kendi cevaplayanlardan bir adım önce olduklarını düşünebiliriz. ‘Sual etmek’, ‘mesul’ ile aynı kökten gelmekteyse en az cevap vermek kadar soru sormanın da sorumluluk taşıdığının farkına varabiliriz. Verilen cevaplar kadar sorulan sorular da ele vericidir. Merak edilenleri başka gözlere sunabilir. Belki tam da bu yüzden soru sorabilmek bir erdem ve asla tam tahmini yapılamayacak cevapları öngörmekten daha elzemdir.

Gelelim cevaplar yakasına. O yaka daha tedirgin, telaşlı ya da kendini ifade etme fırsatının verdiği heyecanla emin ve kararlı, hatta bir başka cihetle belki biraz cevabı saptırmaya hevesli. Cevabını bilip karşıdan duymak istediğimiz sorular hariç merak ettiklerimizi muhataplarına yönlendirmeyi deneyelim bu yazı bittiğinde. Tabi sadece cevabını öğrenmek niyetiyle. Duymak istediğimiz ya da istemediğimiz bir cevap da alabiliriz pek tabii.  Ama benim için cevabını bilmeye değerdi. Hani bazen bir ömür cevap arar da bulamazsınız ya işte o hesap.

Bir Soru Sor” üzerine bir yorum

  1. ” ‘Sual etmek’, ‘mesul’ ile aynı kökten gelmekteyse en az cevap vermek kadar soru sormanın da sorumluluk taşıdığının farkına varabiliriz. ” Çok iyi ya.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s