Önce Olan Kazanır

Son zamanlarda öncelikler kavramı iyiden iyiye kafa karıştırır oldu. İnsan ilişkileri bazında düşününce ‘o’ndan önce ‘ben’ ,’siz’den önce ‘biz’ gibi temelinde ego yatan önceliklerimiz olabileceği gibi; ‘ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş’ hesabı  kendimizin önüne geçebilen şeyler de yok değil. Önceliklerimiz söz konusu olduğunda karakterimizle göz göze gelebiliriz. Çünkü görecelilik oranı da bir hayli fazla. Önem sırası ya da öncelik artık adına ne derseniz…

Koşul-şart dendiğinde itici gelebilir ama biraz daha hafifletildiğinde bu durumun adı da öncelik olabilir. Hani mesela, yazmadan önce okumak gerekir. Söylemeden önce dinlemek, yapmadan izlemek akıl karıdır. Hazırlar insanı harekete geçmeden önce.

Öncelikler de hayat boyu değişir. Karakterle beraber gelişir. Adeta bir koltukta taşıyamadığınız karpuzları ehemmiyetine göre sırayla taşımaya çalışmak gibi dizilir. Çocukken en sevdiğiniz oyuncak ya da bir koca tabak tatlıyken sonrasında o tatlıyı yemeyi unutabilirsiniz. Maddi öncelikler manevi olanları geçmeye başlayabilir. Bu hayatınızın akışını değiştirip yönlendirebilir.

Öncelik aynı zamanda seçimdir. Hayatınızdaki en önemli 2 şeyi mesela, birini ilk sıraya diğerini ikinci sıraya koymak ve belki de ikinci sıraya gelmeye vakit bulamamaktır. Bir şeyden diğeri için vazgeçmek tercih etmek de olabilir kimi zaman. Listeden yemek seçmek bile seçtiğimiz yemeğin diğerlerine göre önceliğimiz olduğunu bize söyler. İzlediğimiz film izlemediklerimize göre önceliklidir.

Önceliklerinizi bir düşünün derim kendinizle göz göze gelmeye hazır olduğunuzda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s