Şizofrenizasyon

Biz o kadar içindeyken hayatın, hayat da bizden bir o kadar dışarıda devam etmeyi nasıl başarıyor Allah aşkına? Aklım almıyor gerçekten. Normalde bizim ne istediğimiz, neler arzuladığımız, neler yapmak istediğimiz, neler için çaba harcadığımızın hiç mi önemi yok? Bu sitemimizi yaparken öncelikle kader inancını ve Allah’a şirk koşmak gibi temelleri kastetmediğimizin altını çiziyorum.

Esas problem beşerle aslında. Size benzetmelerle bir şeyleri anlatmak gerekirse, herkesin çok iyi bir şoför olduğunu varsaydığımız trafikte hiç kaza olmasını beklemeyiz değil mi? Herkes ustaysa hiç çırak olmayacak gibi bir sonuca da tıpış tıpış yürüyüverirsek, o zaman bunca kaza neden? Neden bazı insanlar gözü kapalı araba kullanmak gibi akrobatik bir saçmalama içine girmek için koşar adım ilerlerler? Yani senin serseri kurşun gibi beni delip geçip, beni gideceğim yoldan, atacağım adımdan uzaklaştırmaya ne hakkın var ya?

Dokunma arkadaş, bırak git kendi yolundan, neden karışırsın benim yoluma? Neden hakkından fazlasına tenezzül edersin? 100 kişilik yemek varsa, 100 kişi de açsa, sen 2 kişilik yemek yiyeceksin diye 1 neferin açlığını nasıl göz ardı edersin? Aç neferimiz 99’a küsse, 99’un umurunda olmaz ama küsen 1, kendisinden 98 kat daha fazlasını kaybedecek. Bu, 1’in 99 kere ölümü demektir. Neden öldürüyorsun arkadaş? Neden küstürüyorsun arkadaş? Neden sen daha fazla yaşayasın diye başkalarını öldürüyorsun?

Şimdi çıkıp karşısına desem, “Ey kendini insan sanan yaratık! Bu neyin rekabeti? Ne diye aç gibi kendinin olanla yetinmeyip, başkalarının zar zor oluşturduğu hayal baloncuklarını sivri bir iğne yardımıyla patlatıyorsun?”. Hemen cevap da hazırdır hani! “Hayat bu! Güçlü olan kazanır.” İzlediği bir belgeselden öğrenmiştir muhtemelen bu cümleyi de. Zaten böyleleri hayatında 2. bir belgesel izleyemez, kapasitesi de yetmez tabii. Malzeme bu arkadaş! Allah bilir o belgeseli de izlememiştir de, onu da bir arkadaşı anlatmıştır da, neyse. “Böylelerini tutup evire çevire ‘dövücen’!” dememi bekliyorsunuz bu hiddetle, ama demeyeceğim ben de. Farz edin ki şiddetime yenik düştüm. Bunları  benzettik. Her olaya atlayan, hayvan haklarını koruyan çakma enteller ne der sonra bana? 😉

Hiddetimiz, şiddetimiz, aşkımız, sevgimiz, nefretimiz, zıkkımımız, kökümüz bir yana; gelelim sözün özüne. Canlar! Paylaşmaktan kimseye zarar gelmez. İlkokul zamanlarımdan kalan, kulaklarımda çınlayan bir cümle iniyor paraşütle aklıma: “Sevgiler paylaştıkça çoğalır, üzüntüler paylaştıkça azalır.” Bunu yapın arkadaşlar ya. Hakikaten gidin konuşun insanlarla. Üzüntülerinizi içinizde tutuyorsunuz, haliyle zehirleniyorsunuz, sonra da aldığınız ağır hasarın sonucu olarak, yaralarınızı sarmak için başkalarının mutluluklarını çalıyorsunuz. Yapmayın canlar, yapmayın! Her gün onlarca insana tanık oluyorum. Hayata tutunmak için, yüzünde sahte de olsa bir tebessüm de olsa saçma sapan bağlantılar kurup, kendini bataklıktan kurtarmaya çalışan insanlar var. Hani yüreğine bir yudum mutluluk götürmek için çok çaba harcayan insanlar var. Dokunmayın onların zar zor biriktirdikleri mutluluklara. Hakkınızdan fazla olanına el uzatmayın. Çalışır, elde edersiniz, ona diyecek sözümüz yok. Doya doya harcayın. Helal hoş olsun. Hatta bir de yazarımız size afiyetler dilesin. Ama bu boğazdan haram sevgi geçirmeyin. Nitekim dünyanın kurulu düzeni onu kusturacaktır size, ama işte bir kaç gün elinde o mutluluk olan kendini kârda zanneder de değildir aslınd. Böyle olmadığını anladığında da vakit çoktan geçmiş olacaktır muhtemelen.

Konuyu daha fazla uzatmak anlamsız artık. Benim ne demek istediğimi anladınız ve mesajlarımızı aldınız. Eğer doğrulara giden yolunuzda kendinizi yalnız hissediyorsanız, çakmağımla sizlerin yanında yürüdüğümü belirtmek isterim ayrıca. Helal sevgilerinizle sizlere bir ömür boyu mutluluklar ve başarılar diliyor, sizleri sevgiyle selamlıyorum.

başkabiri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s