Üç Noktanın Söylediği *

3-noktaBazen bir yazı, bir söz, bir konuşma, hatta bazen bir kelime yeter insanı derin düşüncelere itmeye. Dalar gidersiniz, uzun süre başka hiçbir şey düşünmeden. Aklınızda yalnızca duyduğunuz, okuduğunuz şey vardır. Kendinize yorarsınız bu düşünceyi, hayatınızı değiştirmeyi kafaya koyarsınız. Hatta bazen abartıp dünyayı değiştirmeyi koyarsınız kafaya. Tabiî ki birçok kez bunlar saman alevi misali, bir anda parlayıp, kaybolur gider.

Evet çoğu zaman hep aynı döngü gelir başıma. Aynı hırs, aynı istek,  ama sonunda yine aynı saman alevi. Bu kısır döngü sürüp giderken yakın bir zamanda, hayal gücümü daha fazla zorlayan yine aynı hırsı, isteği oluşturan ancak, saman alevi gibi geçip gitmeyen bir şey çıktı karşıma; ‘ üç nokta’. Böyle söylerken çok basit aslında, sonuçta bir noktalama işareti. Ama ne anlam ifade ettiğine gelince; işte beni asıl heyecanlandıran kısmı tam da orası.

Nerede bir üç nokta görsem heyecanlanıyorum, belki de kısacık olan bir yazı veya cümle uzayıp gidiyor, üstelik ben nasıl ve ne kadar istersem o şekilde. Çok heyecan verici değil mi bu durum sizce de? Bir düşünceyi hatta başka birisinin yarım kalmış bir düşüncesini, kendinize göre yorumlayıp, tamamlamak. Onu çeşitli şekillerde, defalarca baştan kurma ve en doğrusunu bulma arayışı, ya da acaba bu cümleye başlayan kişi olsa bu yarım kalmışlık nasıl noktalanırdı, düşüncesi. İşte bunların hepsi heyecan verici ve saman alevi gibi parlayıp gitmeyen düşünceler. Çünkü onlar sizin öz be öz evlatlarınız. Onlar sizin içinizin düşüncelere, kağıda yansımış hali.

Bu nedenlerden dolayı olsa gerek, bu sayımızda başlatmış olduğumuz hikayemiz, daha doğrusu tefrikamız beni çok fazla heyecanlandırıyor. Dört farklı hayal gücünden dört farklı üç noktaya dört farklı yorum, çok heyecanlı ve güzel olacak, başkalarının bıraktığı üç noktaları tamamlamak…

(*Ahmet Turan ALKAN)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s