Kelimeler

Anlatacak bir hikâyesi olanların hayatı film olur, birçok hikâyeyi bir araya getirip tek bir hikâyeye sığdırmaya çalışanların değil.

Bana “Bir hikâye anlat.” dediler, sustum. Anlatacak hikâyeler biliyordum elbet, herkesin hikâyeleri vardır, ama sustum. Hangi hikâyeyi anlatacağıma karar veremediğimden… Birini seçmek, diğerlerini seçmemekti çünkü diğerlerinden vazgeçmekti. Bir seçim yapmak istemiyordum. Sustum. Anlatacak hikâyem olmadığını sandılar, bırakın, öyle sansınlar.

Ben hikâye anlatmam. Dağıtırım, etrafa saçarım, sonra bir araya getirir yeniden kurarım, kurgularım… Geceleri, insanlar uyurken, önce sıralarım aklıma, sonra birer birer dökerim kâğıda. Önce hayaller olurlar, sonra bir bakarım kelime olmuşlar. Kelimeleri hayallerden çok severim. Hayaller kırılıverir çünkü. Ama kelimeler asla yarı yolda bırakmazlar, bırakmayacaklardır.

İnsanın içine sığmayanlar nasıl da sığıyor kelimelere, şaşılacak şey!  Ve etraf darmadağınıkken kelimeler nasıl da toparlanıveriyor.

Kararınca gökyüzü,

Güneş küsüp dünyaya

Her gece,

Gidince başka diyarlara

Nasıl da aydınlatıyor oluyor kelimeler.

Nasıl da yetiveriyor.

Bakın, gözleriniz karanlıkta göremiyor. Kalpleriniz karanlıkta nasıl görsün? İçiniz niye aydınlık olmalı, anlıyor musunuz? İçiniz güneşe muhtaç olmadan, yalnız başına aydınlık olmalı. Kelimeler gibi…

İçiniz

En az kelimeler kadar

Aydınlık olmalı.

Hikâyelerimden birini seçmeyeceğim ve hiçbir zaman bir film olamayacağım. Ama hâlâ anlatılacak hikâyelerim var. Kelimeler oldukça, var olacaklar. Tek bir hikâye olarak öleceğim sonra. Kelimelerle yaşanan bir hikâye benimkisi.

Kelimeler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s