Kötülük

Kötülük 101 dersimize başlıyoruz. Kötülük nedir? Bence kötülük normalde düşünüldüğünde olmaması gereken, oluşumuna zamanında anlam veremediğim bir kavramdır. Yani düşünüyorum (istemeden yapılanları şimdilik saymazsak) bir insan nasıl kötülük yapabilir? Özellikle bedensel/ruhsal olarak can yakabilir. Göz göre göre yani insanın temel doğasında kötülüğün olmadığını hala düşünüyorum. Kötülük yok ama şekil değiştiren başka kavramlar var.
İnsanlar normalde ne yapar, elbet kendisi için bir faydası olan işleri yaparak geçirir hayatını. Mesela kendisi için hiçbir çıkarı olmayan bir iyilik de yapsa sonuçta o iş o insanın iyi bir şey olarak gördüğü dolaylı yoldan da olsa kendisini de mutlu eden çift yönlü güzel bir iş yapmış oluyor. Yemek de yesen, oyun oynamaya da gitsen, arkadaşınla da konuşsan, boş boş yatsan da o an o aktivite sana daha mantıklı/faydalı geldiği için yapıyorsun. Peki kötülük yapmakta insana herhangi bir fayda mı var? Böyle ucundan bağlanıyor işte bu duygulara, o bağlanma noktası da adalet.

Adalet arama duygusu bir ihtiyaç ve çok farklı şekillerde oluşup çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir duygu. En basitinden onun şu kadar parası var, ben onun üç katı çalıştım ama bende yok o zaman ben ona engel olmaya çalışırsam her şey dengelenir, ikimizin kazancı daha adil bir şekilde oranlanır ve zaten ben önceden daha çok çalıştığım için de bunda kötü bir duygu hissetmem, ihtiyacım olan bir şeyi bana doğal gelen bir yolla dengelemiş olurum.

Adaletle birleştiğinde asıl kötülüğü doğuran öğe ise genelleme. Genelleme bence bildiğimiz tüm büyük suç/savaş/katliam ların temel sebebi ve insanların nasıl kötülük dediğimiz kavramı hiç hissetmeden davranabilmelerini açıklayan en temel faktör. O benim babamı öldürdü diye başlayan nefretin bitmeyip o zaman ailesi de suçlu, köydekiler de onun gibi olmalı diye diye giderek zamanla tüm o insanlarda adalet duygunu arar oluyorsun ve onları göreceği her acı sana doğal, olması gereken bir durum gibi gelmeye başlıyor. Bu öyle bir şey ki genelleye genelleye tüm insanlara yayılabiliyor.

En basitinden size yazdığı defter notunu vermek istemeyen arkadaşınız bile onun daha çok çalıştığını daha başarılı olması gerektiğini düşündüğü için size sınav için yardım etmemesi gayet doğal bir durum. Size iyi davranmayan bir gişe memuru sonucu her gişe memuruna kötü davranmak yine basit örneklerden birisi.

Tipik bir durum olarak suçluların büyük bir çoğunluğunun sorunlu bir aile ortamında büyümüş insanlar olması. Ona yapılan zulmün karşılığını almak istiyor. Sonra bu aradığı adaleti hep büyürken öyle gördüğü için genelliyor ve herkes onun için kötülüğü hak eden insanlar olmuş oluyor.

Çok sıkıcı, basit, düşük seviye bir yazı oldu yukarı bakınca ama diyeceğim o ki siz de kötülükten o kadar uzak değilsiniz. Her şey sadece size yapılanın karşılığını yanlış kişilerde aramakla başlıyor. Çok kötü oldu gerçekten hiç sevmedim bu yazıyı da af eyleyin artık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s