Kelimenin Politikası*

“Neredeyim, bilmiyorum. Zamanda asılı kalmış; zamanda bir intihara bulaşmış, kendini asmış. Haklı intihar olursa; bu onlardan biri.

Bir yerdeyim ki daranlık. Daraltan bir karanlık. Yaka paça savaş verdikten sonra kendi ellerimle teslim ediyorum kendimi zamana.”

Hadi birlikte gidelim. Zamandan çok geçmiş. Seslerle başladık oyuna. Çok küçüktük. Sesler birleştikçe kelime yaptılar. Taklit ettik, sonra tekrar ettik. Cümleler dönüp dolaştı sonra ayağımıza. Düşer gibi yaptık. Hafif sendeleyince, acelemiz varmış gibi hızlandık.

Ezberledik önce cümleleri. Kalıplardan çıkan kelimelerimiz oldu. Sıraladık. Basit, yalın, yalnız. Kurgusu basit, sesler yalın, fiil hep “ben” çekimli, hep yalnız.

Zamandan çok ileri git. Oradasın. Neresi, senden başka kimse bilmiyor. Kelimeler var sadece, bir araya getiriyorsun. Puzzle gibi şimdi. Kusursuz bir tablo varmış, (Kusur gören gözlerim var benim) parça parça etmişler. “Mutluluğun Resmi” demişler. Parçalar birleşince mutluluğumuzu alacak. Korkarım, bizden alıp ismine saklayacak. Kelimeler yetemeyecek bize. Ne diyordum, kelimeler. Bir araya getiriyorsun. Köşelerden başlarsan yapmaya, kolay olmayacak, içi boş çerçeveler cümle etmeyecek. Anlamsız sesler duymak istemeyecek kulakların.

Zamanda şimdiye git. Kelimeler, içindeler. Gözlerinden giriyorlar, kafanda son şekillerini alıyorlar. Şekilleri mi? Evet. Unut gitsin. Şimdide olduğunu görmüyor musun? Göstereyim. Az önce bir intihara karıştım. Kelimelerden “Kendim”i seçtim. Haklı cinayet yoktur, ama bazı intiharlar hak edilmiştir. Öyle olmasa, insan neden kendine layık görsün basit bi’ intiharı?

Bakıyorsun gece olmuş. Kelimeleri toparlayıp gitme vakti. Kendim’i ben aldım bu gece. Yalnız kalacaksın. Gözlerinde gölgeler var, hayaletler. Gözlerini kapatsan geçecek biliyorsun. Gözkapakların bu anlamsız mücadeleyi bitirecek. Ama yapmıyorsun. Hayaletlerden korkuyor musun? Olsun.

* Politika:  1. Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütünü, siyaset, siyasa 2. Davranış biçimi, düşünce yapısı 3. Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb. yollarla işini yürütme (Bkz. Tdk.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s