Anlamak

Anlamak insanın düşüncesini etkileyen en önemli şeylerden biri. Tam ne diye tanımlayacağımı bilemedim anlamak nedir diye yani anlamak, düşünebilmek anlamına mı gelir, hissedebilmek mi, algılamak mı; nedir bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki anlamamak oldukça tehlikeli bir olgu. Anlamadığın sana çarpar çünkü. Anlamadığın şey bir anlamda; o, senin dünyanda aslında yok demek. Basitinden başlarsak, yolda koşarken orada olduğunu anlayamadığın bir direğe koşa koşa çarparsın ve öylesine şaşırırsın ki bir anlık dünya algından şüphe edersin. Ama tabii ki benim anlatmak istediğim bu değildi sadece somut olarak da örneğini görebileceğimiz bir durum olduğunu gösterebilmek için yazdım.

Asıl olarak insanı anlayamamakta sorun. İnsan anlayamadığı şeyden ya nefret ediyor, ya korkuyor, ya da onu görmezden geliyor. “Abi tüm bu yaptıklarına rağmen bu adamlara nasıl oy veriyorlar anlamıyorum” kalıbından başlarsak mesela. Zaman ilerledikçe insanların bu algısı çoğaldıkça hâlâ ve hâlâ anlayamamaya devam ettikçe bir süre sonra anlayamadıkları o insanlardan nefret etmeye başlıyorlar. Aslında anlayamadığından korkmak o kadar anlamsız değil, nefret etmek anlamsız da olsa. Gerçek anlamda bir rakip olduğunu varsayarsak anlayamadığın kişiyi, anlayamadığın bir rakibi yenmen mümkün değil. Neyse buralara çekmek istemiyorum konuyu. Yine başka bir örnek verecek olursak “Bunca yaşadıklarımızdan sonra neden böyle yapıyorsun anlamıyorum” kalıbı. Gerçekten ne zor değil mi, anlamını hiç bilemediğin bir durumla karşılaşmak. O ne demek senin için. Daha önceki gün seni görmek için her şeyi yapan insanın durduk yere ‘görüşmeyelim’ demesi gibi. İnsanın sevgisi anlamamaya bırakıyor kendini. Anlamamanın boşluğu da o kadar tehlikeli ki içini her türlü duygu doldurabiliyor. Çoğunlukla da nefret geliyor sanki onun yerine. İnsan kendisi mi getiriyor bilmiyorum. Ama çok şaşılası bir durum değil, insan aslında hep bilerek yaşar çünkü sınav sonucun çok kötü gelmiş olabilir mesela ama bu senin bildiğin bir durumdur, anladığın bir durumdur. Seni o kadar korkutmaz, kötü sonuçlarla karşılaşabileceğini bilirsin. Anlayamadığında ise biraz ne yaptığını bilmez hale geliyorsun sanırım. Elinizde tuttuğunuz topu bıraktığınızda yukarı gitmeye başladığını düşünün, sağ elinizi hareket ettiriyor olmanıza rağmen aslında sol bacağınızın hareket ettiğini düşünün. Bu da ne demek?

Ve anlayamayınca da öyle donuyorsun sanki. Eskiden hep yere düşüyordu şimdi ne oldu, diye düşünüyorsun, bir cevap da bulamıyorsun. Ama hep böyle olacak sanki, insanın her daim anlayamadığı şeyler olacak. Hayattaki en zor anları belki de. Her şeye rağmen belki birilerinden yardım istemeliyiz anlamak için ya da en azından anlamamanın açtığı boşluğu nefretle doldurmamanın bir yolunu bulmalıyız. İnsan yaşadıkça delik deşik oluyor her yeri ama ay da delik deşik olmasına rağmen çok güzel görünmüyor mu? Yani sizler de güzelsiniz efendim. Sadece deliklere biraz dikkat :) . Saygılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s