Tommy 1975

jjj

Tommy 1975 yapımı bambaşka bir filmdir. The Who’nun 1969 yapımı Tommy albümünden oluşan bir müzikaldir. Filmdeki tüm konuşmalar şarkı sözlerinden oluşur. Elton John, Eric Clapton, Tina Turner ve The Who grup elemanlarının rol almaları ve müzikleri ile de yer almaları çalışmayı bir dev yapmıştır diyebilirim.

Yönetmen/ Senarist: Ken Russel (Pete Townshend katkıları ile)

Başrol oyuncular: Oliver Reed, Ann Margret, Jack Nicholson

Konusu:

Babasının öldürülmesine şahit olması üzerine annesi ve cici babasının hiçbir şey görmediğini, duymadığını, kimseye bir şey söylememesini* söylemesi ile şok geçiren Tommy görme, işitme, konuşma yetilerini kaybeder.

Marilyn Monroe şifa tarikatı* ve uyuşturucu kraliçesi çingenenin tedavi seanslarını* denenmesinin de Tommy’yi iyileştirmemesi üzerine ailesi Tommy’yi kendi haline bırakırlar. Tommy kuzeni Kevin’ın çeşitli işkencelerine ve amcası Ernie’nin cinsel tacizine maruz kalır.

Eski eşyaların depolandığı bir yerde Pinball masası bulan Tommy zaman içerisinde Pinball’da ustalaşır ve dünya rekoru kırarak ailesine büyük bir servet kazandırır. (Görmemek, duymamak ve konuşmamak yüreklerin görmesine engel değildir.)

Tommy’yi doktora gösteren aileye doktor Tommy’yi ani bir şokun düzeltebileceğini söyler. Annesinin, Tommy’nin bütün gün önünde durduğu aynayı kırması ile şok geçiren Tommy görme, duyma, işitme yetilerini yeniden kazanır.

Tommy’yi Mesih ilan eden bir topluluk oluşur. Tommy insanları görmemeye, duymamaya, konuşmamaya davet eder. Böylece yürekleri ile görebileceklerdir.

rtsedfsdfs

 

*You didn’t hear it, you didn’t see it, you never heard it not a word of it, you won’t say nothing to no one, never tell a soul what you know is the truth

şlşlş

 

*Every time she starts to lovin’, she brings eyesight to the blind…Everytime she start to shakin’, the dumb begin to talk… She’s got the power to heal you, never fear! Just a word from her lips and the deaf begin to hear.

şşşşşş

*I’m the Gypsy. I’m guaranteed to tear your soul apart.

Son olarak, Tommy herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir filmdir. Müzikal bir şölendir ayrıca. Benden bolca tavsiyelerle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s