Pinchfield vs. Proust

Gösterişli yolcu gemisi, eylülün ilk günlerinde demir almış güneye doğru ilerliyordu. yemek salonuna giden yolda ikindi güneşi camlardan sekiyordu. Mrs. Proust güneşten korunmak için elini gözüne siper etmiş hızlı adımlarla yürüyordu. Salona varmasına kaç adımı kaldığını hesaplamak için başını uzattığı sırada, tam karşıdan kendisine doğru yürüyen Mrs. Pinchfield’i gördü.

Mrs. Pinchfield, tek başına büyük bir çalışmayla malını mülkünü yoktan var etmiş biriydi. Fakirlik ve her türlü zorlukla geçen yılların ardından elde ettiği başarıyı, orta yaşlarında bir dünya seyahatiyle ödüllendiriyordu. Dahil olduğu varlıklı kesimde, olgun bakışlar tarafından saygı ve gıptayla karşılanırdı. Ama Mrs. Proust için ne de olsa sonradan görme biriydi.

Salonun kapısından aynı anda girmek üzereydiler ki, Mrs. Proust elini indirip Mrs. Pinchfield’i kibre bulanmış bakışlarıyla süzdü. Mrs. Pinchfield, gözleriyle aynı renkte sayılan, mevsimlik yeşil bir elbise giymişti. Yorgunluğun az da olsa yaşlandırmayı başardığı yüzü ve vakur ifadesiyle her zamankinden daha da güzel görünüyordu.

Başıyla kibarca selam verdiği Mrs. Proust, seyahatimize sonradan sınıf atlayan yolcuların da eşlik etmesi ne hoş, diyerek karşılık verdi iğneleyici bir tonda ve cümlesinin ardına anlamsız bir sırıtış ekledi. Mrs. Pinchfield gülüşünü bastırmak için dudaklarını sıkmak zorunda kaldı ancak başarılı olamadı. Yüksek sayılacak bir sesle kesik bir kahkaha attıktan sonra, iri yeşil gözlerini Mrs. Proust’un afallamış yüzüne dikerek konuştu:

-Ah Mrs. Proust, gemideki yolcuları sayan mürettebattan olduğunuzu bilmiyordum. Bağışlayın. Size kolay gelsin. İzninizle şimdi akşam yemeğine katılacağım.

Zarif bir reverans yaptı ve Mrs. Proust’u delici güneş ışığının vurduğu kızarmış yanaklarıyla oracıkta bırakıp yemek salonundan içeri girdi.

 

sa’d

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s