Bir Haftanın “Bence”si

Bir
Evvela sevgili okuyucuma daha doğrusu sevgili meslektaşıma selam eder, keyifli okumalar dilerim.

Asıl ilgi alanım olan şiirden şu sıralar bihaberim açıkçası. Bu uzaklaşmanın nedeni, güzel sanatların diğer alanlarına olan temayülüm mü bilinmez. Fakat güzelin her daim peşinde koşan bizler için güzelin her nevinde sevgiliyi bulmak, ondan bir tezahür yakalamak -en ücra branşlarda dahi- tereyağından kıl çekme kolaylığıdır. Bu fikirden yola çıkarak ben bu haftayı beliğ sanatların pek çok noktasıyla ilgilenerek geçirdim. Yediğim bir çuval keçi boynuzundan sonra ağzımda kalan birkaç damla balı sizinle paylaşmak muradındayım.

GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM
Bu haftaki deneyimlerimden bahsetmem gereken ilk eser, altında Haldun Taner imzası bulunan “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”. Oyun, benim gibi bir dünya sanatseverin doldurduğu Harbiye-Muhsin Ertuğrul sahnesindeydi. Haldun Taner bu eserinde derin içtimai tespitlerini, harika bir üslup ve mizah anlayışıyla aktarmış.Oyun neredeyse 3 saat sürdü ve bu da demektir ki 3 saat boyunca hayranlıktan ağzımız açık kaldı. Bunda genç ve dinamik oyuncu kadrosunun etkisi büyüktür. Müzikal formatında tasarlanmış oyunun orijinalinden çok iyi bir uyarlama olduğunu ve uzun emekler neticesi olarak sahneye konulduğunu söylemeliyim.

DAİRE’YE DAİR
Bu hafta okuduğum kitap Dücane Cündioğlu’nun kaleminden çıkmış bir şaheser: Daire’ye Dair idi. İlk intiba olarak demeliyim ki, kitabın az ama öz sayfaları arasında önce kayboldum daha sonra kendimi buldum. Garbi filozofların aksine Cündioğlu, felsefeyi edebi bir üslupla kucaklamayı başarmış. Dücane Cündioğlu’nun elinden “Witgenstein” okudum diyebilirim. Etimolojiden hareketle devinim ve dönüşüm üzerine, İslami öğretilerden beslenmiş bir eser ortaya çıkarmış usta yazar.

SHAKESPEARE
Elçin Efendiyev’in yazdığı güzel bir tiyatro eseri, bende hoş bir hatıra olarak kaldı.Hasta-doktor ilişkileri, hastaların birbirleri ile temasının betimlendiği sıradan bir modern hastane ortamında başlayan oyunun seyri, hastaneye yeni bir hastanın gelmesiyle kırılmaya uğrar ve artık gelişen olaylara hastalar « Romeo ve Juliet » perspektifiden bakmaya başlarlar.Olaylar karşısında hastaların kendi özgün bakış açılarını sunan oyun modern çağa bir Shakespeare bakışı atmış.

MATTA
Hıristiyan öğretisinin temel İncillerinden biri olan “Matta”, diğer 3 incilin aksine Hz. İsa’nın hayatından ziyade benzetmeler ve imgelerle dinin temelini anlatma yoluna gitmiş. Diğer 3 incilin toplamından daha fazla benzetmeyi içinde barındırıyor olabilir. Bu açıdan Hıristiyan öğretisini tanımak isteyenler için 1 numaralı kaynak hüviyetinde.

A GOOD YEAR
“İşte uzun zamandır aradığım film”. Basit bir kurgu, romantizm ve güzel bir mizansen ile birleşmiş. Filmde Fransızca geçen replikler edebi bir lezzet sunuyor. Russel Crowe ve Marion Cotillard oyunculuğu filme çok şey katmış. Popülist temayüllerden uzak;sen, ben, bizim oğlanın seyredeceği, köşede kalmış bir başyapıtın ismidir…

SPIDERMAN VE KAPTAN AMERİKA
Kaderim beni bu hafta tam iki kere Marvel filmleriyle birleştirdi. İnsan bazen irade gösteremediği meselelerde kadere teslim oluyor. Kaptan Amerika ile alakalı söylenecek şey basit: “Para var, huzur var.” Filmin yapımcısı yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş.Basit bir kurgu, sağlam bir prodüksiyonla süslenmiş. Spiderman ile alakalı da çok kısa derim ki: Kısır döngüden kurtarılamamış bir senaryo, kamera arkasındakileri epey uğraştırmış. Gene de filmde iki unsur göze çarpıyor: Diğer kahramanlardan farklı, nevi şahsına münhasır Spiderman ve ara ara tebessüm ettiren zekice hazırlanmış replikler…

Bunun dışında bu hafta birkaç dergi karıştırdım ve tam 4 tane Fransızca kitap okudum (Aferin, deyin), son olarak da size bu yazıyı yazdım, vesselam…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s