Tac Mahal

Şah Cihan’ın sevgili eşinin ölümünden sonra yaptırdığı anıt mezar… Hepimizin ezbere bildiği bu yapıt, yalnız bu bilgiyle sınırlı kalır her zaman. Peki, bu ünlü mimarinin hikâyesini merak etsek, araştırsak karşımıza neler çıkar?

Şah Cihan, Hindistan’da 1526-1858 yılları arasında hüküm süren Türk-Müslüman devleti  Babür  İmparatorluğu’nun 6. hükümdarıdır. Tüm tarih kitaplarında ismi geçen Şah Cihan’ın sevgili eşi ise Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm)‘dir. Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın 7 eşinden en sevdiği eşidir.

photo.php

Hazin hikâyemiz, Şah Cihan’ın bir isyanı bastırmak için Burhanpur’a yolculuğu sırasında cereyan etmiş. Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın çıktığı seferlere her zaman onunla birlikte katılırmış. Bu sefer sırasında da eşine eşlik etmek istemiş. Lakin bu defa öncekilerden farklı bir durum mevcut; Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın on dördüncü çocuğuna hamile… Sefer sırasında doğum yaparken Mümtaz Mahal vefat etmiş…

photo.phpŞah Cihan, çok sevdiği eşinin ölümünün ardından iki yıl yas tutmuş. Devlet işlerinden elini eteğini çekmeye başlamış ve mimariye merak salmış. Doğum sırasında ölen kadınların kutsal sayıldığı Hindistan’da Şah Cihan, insanların gördüğü en güzel anıt mezarı yaptırmak üzere ahd etmiş.

Kendisine iki bine yakın proje sunulan Şah, en sonunda şu anki mimaride karar kılmış. Yapımı 21 yıl süren bu muhteşem yapıtta yaklaşık 22 000 işçi çalışmış. Ayrıca yapılırken filler de büyük işleve sahip olmuş.

Tac Mahal’in mimarları ise  Mimar Sinan‘ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi… Bu mimarlar İstanbul’dan özel olarak çağrılmış.

Bu mükemmel yapı kendisiyle birlikte birçok efsaneyi de beraberinde getirmiş. En çok dile getirileni ise, yapımı sırasında çalışan işçilerin tekrar böyle bir bina inşa etmemeleri için kollarının kesilmesi… Lakin insana çok ürkütücü gelen bu efsanenin gerçek olmadığı  tarihçiler tarafından belirtilen bir hakikat. Bir diğer efsane ise, kubbelerin yapımı sırasında inşa edilen iskelelerin sökülmesi ile alakalı. İskelelerin sökülmesinin 5 yıl alacağı haberi Şah’a bildirildiğinde, halka sökülen her tuğlanın söken kişide kalacağı söylenince iskelenin 1 gecede sökülmesi…

Şah Cihan, Tac Mahal yapıldıktan sonra, onun karşısına, yapımda kullanılan mermerlerin siyahından bir kopyasını yaptırmak istemiş lakin yapımına başlanan siyah Tac Mahal sonraki imparator tarafından yıkılmış…

Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonra oğlu tarafından tahttan indirilmiş ve geri kalan ömrünü Tac Mahal manzaralı odasında geçirmiş.

Dünyanın 7 harikası arasında sayılan bu muhteşem mimarinin hikâyesi de bu şekilde.

Selametle…