Spoiler İçeren Film Tanıtımları 1 – Balık

Son dönemler Türk sinemasında pek de fazla duyulamamış filmlere sardığım bir dönemdeyim. Bilirsiniz ki, Türklerin iyi film yapamadığı yönündeki söylentiler ile büyümüş nesildenim –ki öyle olduğunu düşünmüyorum. Eski Türk sinemasını çok değerli bulurum. Neyse ki bu tip karamsar ifadeleri genellikle aksiyon/gerilim içerikli filmleri tercih etmemize bağlıyorum. Biz millet olarak ciddi duygusal çözülmeler atlatmışız, tarih bunun şahidi. Dramatik/düşünsel/psikolojik içerikli filmlerin sektörün büyük bir çoğunluğunu kaplıyor olması bunun en doğal sonucu. Ayrıyeten ülkece mizah zekâmızın belki de çağın en ilerisinde yer aldığı kanaatindeyim.  Buna bu yazımda değinmeyeceğim.

Son zamanlarda ülkemiz sinema sektöründe kuytuda köşede kalmış filmleri elimden geldiğince ve meraklılarına da fikir vermek amacıyla tanıtacağım.

Filmimizin adı: Balık

Yazan/ Yöneten: Derviş Zaim

2014 yapımı bu film, göl kenarına konumlanmış evlerinde yaşayan, balıkçılık ile geçinen bir aileyi konu almış. Konuşamayan kız çocuğu Deniz, annesi ve babasının kızlarının konuşabilmesi için çabaları, doktor masraflarını karşılayamayan maddi zayıflıkları…

Düşünsel/duygusal/dramatik diye kategorileyebileceğim bu filmde olabildiğine az diyalog ve yine ondan daha az düzeyde aksiyon yer alıyor. Sakin ve psikolojik yönü ağır basıyor.

Filmin çekimleri Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı köyünde gerçekleşmiş. Metropollerle çevrili hale gelmiş betonarme dünyanın doğaya ait kalmış sevimli bir parçası burası… Filmin işlenişi içinde yerel giysiler ve gerçek hayatta birebir gördüğümüz/ içinde bulunduğumuz türden evler yer alıyor. Bu noktaya ayrıca dikkatinizi çekmek istiyorum; kameralar ardında bize rengârenk ve çok başka gösterilen mekânlarda bulunmayan lezzet bu doğallığın içinde fazlaca mevcut.

Film eski bir inanışa konu olmuş, nadir bulunan cins balığa bağlanmış saf bir inanışa dayanıyor ve gittikçe akılcılık içinde eriyen, inançsal yönü zayıflamış insan ırkına rağmen inanmaya muhtaç insan gerçeğini çarpıcı bir şekilde yüzümüze çarpıyor.

Son olarak merak edenler için filmin künyesinin linkini buraya bırakıyorum. Link içerisinde filmin fragmanı da yer alıyor. İyi seyirler…

Bknz. http://www.derviszaim.com/2014-balik/

Ayrıca imdb için bknz. http://www.imdb.com/title/tt3743524/