Sona Yaklaşırken

Ruh halimin özeti:

Nisanın başlarıydı. Bir gece, son altı yılımı geçirdiğim yerden taşınmak için çok sağlam dua ettim. ‘Taşınmak için yapmayı akıl ettiğin ilk iş dua etmek mi?’ diyenleriniz olabileceği gibi, ‘Kız her şeyi denemiş demek ki abi!’ diye düşünüp olayı kavrayan süper zekalarınız da olacaktır. Hangisi olmalıydı, emin değilim. Çünkü inançlarıma rağmen, karşılaştığım tüm sorunları kendi çabalarımla çözebilecekmişim gibi yaşıyorum. Çünkü hayatınız bir şekilde hep yalnız geçtiyse, çözümleri siz bulmak zorundasınız. Çözüm dua etmek de olsa.

Ruh halim:

Yeni yeni sakinleşiyorum. Teşekkürler syn. kahve.
Öğlen tesisten çıkış işlemlerini tamamlamaya çalışırken, hiç de o bi-dertten-kurtulmak-üzere-olan-insan-neşesi havalarında değildim. Son kıyafetlerimi çantaya tıkarken ciddi şekilde öfkeliydim. Aynı zamanda nedenini de düşünüyorum tabii: Son altı yılım, katlanmaya çalışırken şiddetini bilinç düzeyinde algılayamadığım ama beni ciddi anlamda zorlayan şekilde geçmiş. Demek ki insan her şeye alışıyor muymuş? Hayır.

Kariyer tercihimi tek başıma yapmamıştım ben. Birinci derece akrabalarımdan başlayıp, bilmemkaçıncı derecelerle devam eden, arkadaşlarımın ailelerine ve nihayetinde tüm evrene genişleyen bir halkayla yaptık bu işi. Şimdi o kararın getirdiklerine biraz daha alışmış olsam da, bundan sonraki tüm büyük kararları şahsımın vereceğini hepiniz az buçuk anlamışsınızdır. Ama üniversitede okurken kalacağım yerin o büyük kararlardan olduğunu ben bugün anladım. Kapıyı çarpıp çıkma hevesindeyken. Ya da mesela muhatap olmak zorunda kaldığım o memurun burnunu kırıp kırmamak da o büyük kararlardan biriydi ama yapmamayı seçtim. Fantezilerimi ne kadar süslese de şiddeti gerçek dünyada istemiyoruz.

İleride çocuğumun kariyer tercihine, o istemediği sürece müdahale etmeyecektim. Bu zaten tamamdı. Bugün listeme ikinci bir madde ekledim. Uymazsam, beni affetmeyin.

Ekleme: Çok sevdiğim bir yazar, suffering writer kavramından bahsetmişti bir kitabında. Bazen istemesen de oluyor yani. Belki bazen mesele sadece yöntem. Bilmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s