Tatlı Ağustos: Bu Mutluluğu N’apsak da Saklasak?

cute-home-illustration-pictures-1Mutluluğun paylaşıldıkça çoğalması mevzuunu masaya yatırmamız gerek bugün. Son zamanlardaki düşüncelerime dayanarak söylüyorum ki bu bir teorem değil ya da teori bile değil, sadece bir hipotez bence.

Mutluluk üzerinde düşünüşüm yeni değil. Çok uzun zamandır gelip giden fikirlerim var. Kendi kendime tespitler yapıp, küçük minik aydınlanma anları yaşıyorum. Bunlardan biri ve belki en önemlisi, mutluluğun aranılacak bir şey olmadığını anlamam. Peşinde koşulacak bir şey değil mutluluk. İstiyorsun ve oluyor aslında öyle de basit. Tamam, ukalalığı kesiyorum. Ama buna yakın bir şey. Mutluluk dediğimiz şey benim için daha çok iç huzuru. Ve bir süredir onu yakaladığımı düşünüyorum. Bunu da, sahip olduğum her şeyi teker teker fark edip, bu farkındalığı yüzeye yakın tutmama borçluyum. En azından öyle sanıyorum ve bu beni uzun süredir idare ediyor.

Bu kadar basite indirgemek doğru değil belki, düşününce. Böyle büyük bir duyguya fazla ego karıştırmamak lazım. Sahip olduğumuzu/keşfettiğimizi sandığımız, hep buralarda olduğunu düşündüğümüz mutlulukta etrafımızdaki insanların payı yadsınamaz. Benim mutluğumda öyle ya da. İnsanlar önemli benim için. Etrafımdakiler. Ama en iç halkada olanlar. Gerisini gerçekten çok fazla sallamam. İçeride de gerçekten çok az kişiye yer var. Elimde değil, geri kalanların sebep olduğu bir şey bu. Ki o kısıtlı alana, dikkat ettiğinizde dünyanın bütün mutluluğunun sığabildiğini fark ediyorsunuz.

En üstü kapalı yazım oldu belki. En tepeden bakan? Hiç de sevmem. Daha doğrusu ukalalığı severim ama içine kıvrak bir zeka karıştırıldığında. Böyle dümdüz değil. Ama bu defa böyle olmak zorunda. Çünkü yazının başına dönecek olursak, mutluluk her zaman paylaşıldıkça çoğalmıyor. Keşke öyle olsaydı. Ama bazılarımız enerjiye inanıyor, bazılarımız insanların ne kadar kötü olabildiğine, bazılarımız nazara. Ve belki de ilk defa, riske atamam.

Sadece çok şükür.

görsel: besthqimages.mobi/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s