Söz Uçar Yazıda Kal

Gelişine yazdım, gidişine gene yazdım. Çünkü ben. Çünkü sen. Yani biz. Yani b’yi ayırıp bir iz, sonra siz, sonrası büyük bir sis, sonu belirsiz, mezarlar gibi, ölüler gibi çoğaldıkça, yaşardıkça mezar taşları, ağladıkça, martılar denizi terk ettikçe ve sen gözlerini çekip aldıkça sözlerimden, nasıl da gidişine aldanıyor kalbim, sonra söz öbeklerim; zarf tümleçlerim hep zamanı şaşırmış, tanelere ayırmış bir nar gibi, tam yiyecekken ekşiye çalmış…

Acına yazdım, beni dışında bırakan kaderine. Çünkü bir bütünden kopup gelen parçaların, çünkü darmadağınık oluşların… Koşup hızını aldığın an düşünüyorsun ve yükselip tam varacağın yerde aşağıya bakıyorsun. Ve bum! Yapma, kelimelerimi çalıyorsun.

Sözüne yazdım, sesine, seslenmeyişine, bir daha seslenememecesine. Çünkü gün, çünkü gece. Çünkü zaman bir eriyik gibi akıp gidiyor ayaklarımın dibinde, daha demin büyük bir kayaya tosladık, küçük parmağımı çarpmış gibi acıdı, baktım kanayacak yerim kalmamış. Satırlar gibi, suslar, dokunlar, yasaklar gibi, hızla çevirdin başını benden yana ama ben yoktum, yerimde büyük bir boşluk bırakarak kaybolmuştum, öyle bir yoksunluktu ki çektiğim, tüm oluşları yerle yeksan edecek, ardında tek bir zerre bırakmayacak, gidişine aldırmayacak, cehennem bile olsa yol üstü bir uğrayıp çıkacak.

Geçmişine yazdım, alışageldiklerine, alışagelişlerine, kolay görüşlerine, basite indirgeyişlerine. Çünkü farklar, çünkü ayrıksı duruşlar, çünkü ayrı düşüşler, çünkü korkular ve paranoyalar… Nehirler boyu aktık, denize ulaşamadan farklı kollara ayrıldık. Yollar her zaman birlikte gidemiyor. Büyük bir orman vardı, çünkü çınar ağaçları suyu sever. Çünkü seni sebepsiz sevmemin bir sebebi olamazdı.

Kârlarına yazdım, zararlarına, hesaplarına, direngenliğine, süregelişine. Çünkü seni sen yapanlar, çünkü beni ben yapanlar, çünkü birbirimizden ayrı koyuyorlar. Cismini görmezden gelip ruhuna dokunsam, ellerim nasıl da soğuklar, korkularım nasıl da buramda. Sığınacak bir gölgelik bulsak ölesiye uyusak. Uyunamadan sona erecek tüm olasılıklar.

Adına yazdım, sonuna, sonsuzluğuma. Çünkü dünya, çünkü ölüm, çünkü hayat küçük bir kıvılcımla başladı yanmaya. Dağlar boyu yandık. Yollar aştık, önümüze çıkan her şeyi küle çevirdik, büyük bir fırtına koptu, atomlarımıza kadar ayrı düştük. Dilekler gibi, istekler, şartlar, kipler gibi, eylemsizlikler gibi. Bir göründük sonra temelli kaybolduk. Kör müsün? Ben artık görmüyorum önümden giden araçları, ışıkları, karanlıkları.

Diline yazdım, sus’una, dur’una, bi’ uzaklaş’ına. Çünkü mesafeler, çünkü anlamsızlıklar, çünkü birden iki olunmazlar, çoktan bire çıkılırlar. Hepsinde bir parça, hepsinde en büyük parça, aslan gibi bir pay, asılırcasına koskocaman dünyanın boynuna…

Doğuşuna sakladım ve batışına, çarklarına çarpıp yeniden dönmeye başladım. Dağılıp ufalıp kopup gelip uzak iklimlerden, olmayacakları öylece bırakırcasına, olamamacasına, olsaydısını yok saydıkçasına…

Duana yazdım, şarkılarına, şarkımadıklarına, dalıp çıktıklarına ve çıkamayacaklarına. Çünkü âminler, çünkü yüzüne sürdüğüm elin hürmeti. Çünkü çepersiz duvarlarımı yıkman kolaydı. Büyük büyük patlamalarla yeniden kurman olanağını vermeyecektim sana. Her şey öylesine değildi ki, öylesine olamazdı ki ve kendimi kandırmışçasına buraya kadar gelip nasıl yapardım gelmemiş gibi? Hala aynı saatte mi uyuyorsun?

Geleceğine yazdım, geleneğine yazdım, ıskaladıklarına, pas geçtiklerine, üzerinden atlayıp yoluna devam ettiklerine. Çünkü yollar, çünkü yürünenler ve yürünemeyecek olanlar, çünkü gözyaşlarımı boşalttığım derin göz çukurların… Suratını silip temize çekişlerim, karmakarışık iç çekişlerim ve çekiç-örs-üzengi kemiklerim. Sızım sızım. Sıza sıza azaldı, dibi kaldı, şu bardağı dikiversene, yenileyelim, tavşan kanı olsun.

Normaline yazdım en çok. Bendeki anormal yankılarına. Çünkü sen. Çünkü ben. Sadece birer harfle ayırt ediliyoruz satırlarda var oldukça.

Söz Uçar Yazıda Kal” üzerine 4 yorum

  1. Satırlar öylesine vurucu ki yorumsuz kaldım böylesine satırlara.. Kalbinize ve kaleminize sağlık.. Sevgilerle ..

      1. Yazılarınızın devamını bekliyorum heyecanla 🙂 iyi geceler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s