Korkma!

İnsan dediğimiz şeyi bugünkü konumuna getiren iki önemli yeteneği var: ortam koşullarına uyum sağlayabilme ve ortam koşullarını kendisi için uyumlu hale getirebilme.

Bu iki özellik hem her koşulda hayatta kalmasına, hem de her koşulda dünyayı büyük bir açgözlülükle yok etmesine yol açtı.

Asıl konumuza gelecek olursak insanlar günlük konuşmada ‘Nasılsın?’ diye sorduklarında arada sırada verdiğim cevap şu oluyordu: ‘Domates gibi.’

Yazıda domates sebze mi, meyve mi tartışmalarına girmeyeceğim tabii ki de ama domates ile ilgili bahsetmek istediğim ve insanların yaşantısıyla ilişkilendireceğim bir nokta var.

‘Nasılsın?’ diye sorduklarında ‘Domates gibi.’ dememin sebebi şu: Domates çiğ olarak tek başına veya salatanın içinde tüketilebilir, pişirildiğinde tek başına veya yemeklerin içinde tüketilebilir, daha sonra tüketilmek için püre haline getirilip kavanozda saklanabilir ve son olarak uzun salça yapılabilir.

Yazının en başında bahsettiğim gibi insan koşullara uyum sağlama konusunda başarılıdır. Belki de tür olarak doğadaki mevcut konumumuzu buna borçluyuz.

Demem odur ki, başımıza gelen olaylara karşı ‘Ben ezildim.’, ‘Ben doğrandım.’, ‘Ben yendim.’, ‘Ben piştim.’ gibi hayıflanmaktansa bulunduğumuz konum ve maruz kaldığımız şartlar altında en iyisi olmaya çalışmalıyız. İçinde bulunduğumuz şartlar bizi bozmaktansa şekillendirir, o  koşulda olabilecek en iyi hale getirir. Tabii biz öyle olmak istersek.

Bu yazının son cümlesi şu olsun.

Hayatın sizi yontmasından korkmayın.

Korkma!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s