İnceleme Cover III: Her Şeyi Yak

Önceki incelemelerimizde çok daha eski yıllara ait şarkılarla buradaydım. Şimdi biraz daha güncel bir eseri incelemek istedim. Güncelliği 1970’lere nazaran bir güncellik ve gündemden düşemeyen bir şarkı olmasından ileri geliyor aslında. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan bu harika şarkı 1991 yılında yine Sezen Hanım’ın Gülümse adlı albümünde yer almıştır.

Şarkı hakkında araştırma yaparken 1990 yılında Yunan şarkıcı Haris Aleksiou – Mia Pista Apo Fosforo tarafından bestesi aynı olan ancak sözleri farklı bir seslendirme olduğunu öğrendim. Sözlerinin bizim “Her şeyi yak”ımızla uzaktan yakından ilgisi yok. 🙂 Ama sağlam bir kaynağım olmadığı için sözleri sizinle paylaşmıyorum. Dinlemek isterseniz diye her zamanki gibi buraya bırakıyor ve bizim güzel “Her şeyi yak” şarkımızı incelemeye başlıyorum;

Sezen Aksu’dan bahsetmişken, üstelik şarkının ilk söyleyeni de oyken ondan başlamak akıl karı olan ama ben bu sefer öyle yapmayacağım. Müsaadenizle önce Duman versiyonunu inceleyelim. Çünkü bazı şarkılarda bize şarkıyı öğreten güçlü bir cover oluyor. Ben de önce Duman’dan dinlemiştim.

1. Duman

Duman grubu bu şarkıyı Belki Alışman Lazım adlı albümünde 2002 yılında şahane bir şekilde seslendirmiş. E tabi o ve sonraki yıllarda Duman şarkıları da çığ gibi bir etki yaratıyordu. Lise hayatımızla beraber çoğu genç gibi Duman şarkılarıyla yatıp kalktığımız günler oldu. Dolayısıyla da bu şarkıyı ilk duyuşumuz Sezen Hanım’dan değil de Duman grubundan oldu. Hatta annem bir gün Sezen Aksu’nun şarkısı olduğu söylediğinden ve dinlettiğinde hayretler içinde kalmıştım. İki isim kafamda hiç bağdaşmamıştı o yıllarda. Bu da şarkının cover halinin gücünden olsa gerek. O kadar güçlü ki ben cover hali ya da orjinal hali arasında bir seçim yapamıyorum. İkisini de her zaman açıp dinleyebilirim. Bir daha söylememe gerek var mı bilmiyorum ama ben Duman seslendirmesini muhteşem buluyorum!

2. Sezen Aksu

Sezen Aksu alsa eline düz bir metin okusa ben yine eşsiz bir şarkı gibi dinlerim. Abarttığımı düşünenlerden özür dilerim ama bu kadın şarkı söylemeye başladığında tüylerim diken diken oluyor ve bana hissettirdiğini anlatacak kelime bulamıyorum. Onun için ne desem abartı olmaz.

Her şeyi yak, belki ülkece ezbere bildiğimiz hep bir ağızdan aynı anda söyleyebileceğimiz bir eser. (Umarım yeni nesil de biliyordur, amin) Sezen yorumuna gelince sanki Duman’ın söylediği şarkıdan başka bir şarkı açtım da dinliyorum gibi. Bir dinginliğin içinden yükselen feryat gibi. Ruh halime göre onu da dinlerim, bunu da dinlerim.

Şarkının geri vokallerinin Sertab Erener, Levent Yüksel ve Seden Gürel olduğunu da ufak bir bilgi olarak paylaşayım. Hani şarkıda Sezen Aksu’nun sözsüz geçtiği bir bölüm var, o bölümde arkada bir koro başlıyor, orada bu isimleri duyabilirsiniz. Ben çok dikkat edince Levent Yüksel’i duydum sanki. 🙂

Ben Duman’dan başka cover bilmiyordum açıkçası, araştırırken inanılmaz coverlar gördüm. Daha dinlemeden inanamadım belki başka bir şarkının adı da “Her şeyi yak” olabilir diye açtığım şarkıları ekleyeceğim şimdi listeye beraber yorumlayalım.

3. Muazzez Abacı feat. Ferman Akgül

Muazzez Abacı 2018 yılında Sezen’imin Şarkıları adında bir albüm yapmış, açıkçası ben duymamışım. Hatta o da yetmemiş Ferman Akgül’le beraber seslendirmişler. Kötü olmamış sanki Sezen ve Duman yorumunu karıyorlarmış gibi. Malum Muazzez Hanım biraz Sezen yorumuna yaklaşmış, Ferman Bey biraz Duman yorumuna, enteresan bir tablo var. Daha önce 2 muhteşem yorum olmasa belki şans verilebilirdi ama olağanüstü bir yorum olmadıkça şahsen ben döner dolaşır Sezen ve Duman’dan dinlemeyi tercih ederim.

4. Barış Akarsu

Ülke olarak genç yaşta aramızdan ayrılmasının da getirdiği yoğun bir duygu yükü içindeyiz. Sesi de çok çok güzel Barış Akarsu’nun. Kendisini rahmetle anıp, şarkı yorumunu size bırakıyorum;

5. Karsu

Coversa Karsu’nun yaptığı cover arkadaşlar. İyisini kötüsünü bir kenara bırakalım, onu beraber tartışalım ama dinlediğim en en farklı yorum. Ve kendim bile şaşırıyorum dediğime ama ben sevdim. Biraz post-modern ve jazz havasında hatta samimi de. Ben açar açar dinlerim. Şarkıyı bildiğiniz o şarkı gibi dinlemeyin, yeni bir şey, yeni bir soluk. Benim aklıma gelmezdi böyle güzel olacağı, defalarca dinledim. Açar açmaz irite olan da olacak eminim, çünkü ters köşe bir seslendirme. Ama bana güvenip, şans verin, bir süre sonra elleriniz ve ayaklarınızla ritm tutmaya başlayacaksınız.

6. Sibel Can

Tamam kabul, çeşitlilik çeşitlilik derken suyunu çıkardım bu cover incelemesinde. Ama inanın ben görünce çok şaşırdım sadece siz de şaşırın diye listeye ekledim. Sibel Hanım hakkında yorum yapsam zaten çok boş olur ama bu şarkı ve Sibel Can yan yana gelince en kısa yorum şaşkınlık. Arkadaki uhrevi tınıya da ayrıca anlam veremedim. Hadi dinleyin;

7. Serkan Kaya

Listede sonsuz bir çeşitlilik yapmaya çalıştığımı ve hiç merak etmediğim yorumları bile sizin için dinlediğimi önce fark etmenizi rica edeceğim. Beyefendide inanılmaz bir İbrahim Tatlıses tınısı var. Kendine ait şarkıları da gayet hoş olabilir. Fakat bu şarkı yorumu ile ilgili kısa bir yorum yapacağım. Her yoruma saygı duyuyorum ama bir daha dinlemek istemem, teşekkürler. İlla dinler denerim derseniz, buyurun;

Buraya eklemeyeceğim ama bir değişik versiyona daha denk geldim. Fakat ben hiç ama hiç sevmedim sadece bilgi olsun diye yazıyorum arkadaşlar, aynı besteye yine 1991 yılında bir de Yonca Evcimik yeni sözlerle bir şarkı yapmış; Nefes Almak İstiyorum.

Ben bildiğimiz Her Şeyi Yak sözlerini buraya bıraktım:

Beni yak, kendini yak, her şeyi yak

Bir kıvılcım yeter ben hazırım bak

İster öp okşa, istersen öldür

Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk

Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk

 

Seni içime çektim bir nefeste

Yüreğim tutuklu, göğsüm kafeste

Yanacağız ikimiz de ateşte

Bir kıvılcım yeter hazırım bak

Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk

Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk

 

Allah’ım, Allah’ım,

Ateşlere yürüyorum

Allah’ım acı ile

Aşk ile büyüyorum

 

Beni yor hasretinle, sevginle yor

Sevgisizlik ayrılıktan daha zor

Dilediğin kadar acıt canımı

Yokluğun da varlığın da yetmiyor

İnceleme Cover III: Her Şeyi Yak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s