Sevmek Ne Uzun Kelime*

Sevmek ne mutlu, ne umutlu, ne güzel ve ne uzun bir kelime!

Eminim sevmek deyince herkesin aklından geçen bir iki cümle hatta belki bir iki dize vardır. Hiçbiri yoksa da en azından bir hissiyatı, bir tanıdıklığı vardır herkesin sevmeye. 

Şimdi yazıma başlar gibi yapıp, bir parantez açmak istiyorum. Ve biraz yazmayı sevmek konusundan bahsetmek istiyorum. Bazı zamanlarda içerik bulmak, yazmaya başlamak hatta ilk cümleyi kurmak bile bir uğraş gerektirir. Bir iş gibi insanın omuzlarında durur yazmak. Bazen de cümleler bir şelale gibi insanın içinden dökülüverir ve hemen bir yere doldurmak istersiniz. Bu anlar yazmanın en keyifli, en nadide anlarındandır. O zaman tamam, dersiniz, benim ruhumun ilacı bu; yazmayı seviyorum! Ve hayatın tadı tuzu da geliverir beraberinde. İşte bu gelen, sevmek büyüsüdür. Hayatımızın temel taşı; sevmek.

Peki akla gelen ilk soruyu sorsam şimdi; “Sevmek mi, sevilmek mi?” desem? Çok bayağı bir soru, farkındayım. Anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı? gibi bir soru aslında. Ama her zor sorunun kıl payı farklarla da olsa içeriden yanıtlanan bir cevabı vardır. Cevapları size bırakıyorum. Ben soruyu neden sorduğumu anlatıyorum, müsaadenizle. Sevmek esasen öyle kapsayıcı, öyle büyük bir duygu ki, sevmekle başlıyor hayat. Bütün duyguların en şaşırtmayanı, en doğrusu. Böyle genellemelerden kaçınmak gerekir belki ama sevdiğimiz sürece bir şeyleri, dünya yaşanılabilir bir yer oluyor. Ve biz nefes aldıkça sevmeye devam ediyoruz bir şeyleri. Peki sevilmek? Ruhumuzun bir ilacı da odur, diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Ama bir insanı sevmekle her şeyin başladığı bir hayat da ilaç bence. Her şey sevmek başlığı altında toplanıyor sanki. Önce sevmek, yine sevmek, daima sevmekten geçiyor tüm yollar. Bir kalbin atışına şükredebilmek, bir çiçeğin büyümesine sevinebilmek, bir yemekten lezzet alabilmek için bile tek anahtar sevmek. Önüne çıkan her şeyi güzelleştiren bir his, belki de bu dünyada bir insana bahşedilen en yüce his. 

Hiçbir zaman şüphesiz bir sevilmek olmaz. Sevebilirsin, sevildiğini bilebilirsin ama sevildiğinden emin olamazsın. Ama sevmek, sahip olduğun en senin duygudur. En tartışmasız senin olan bir duygudur. Seni daha güçlü, daha sen yapan bir duygudur. Sen istersen sevince güneşli günler açar yüreğinde, istersen ılık ılık yağmurlar yağar, yani sen ne istersen iklim o olur sevebildiğinde. Renklerin senin elinde olduğu bir palettir dünya, sevmekten korkma, bu dünyayı sevmek güzelleştirecek. 

“Dünyayı güzellik kurtaracak

Bir insanı sevmekle başlayacak her şey”*

Sevgiyle kalın…

*1:Cemal SÜREYA

*2:Zülfü LİVANELİ

Sevmek Ne Uzun Kelime*” üzerine 2 yorum

  1. Gelecekteki kendimize mektup yazmak çok güzel bir fikir. 👏

    Ben de gelecekteki kendime bazı mektuplar yazmıştım ama deli damgası yememek için kimseye itiraf edemiyorum 😅

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s